Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich rozpoczyna monitoring mazurskich jezior. Od środy na Mazurach pływa dron wodny, badający jakość naszych wód. To pierwszy w regionie i pierwszy taki w Polsce nowoczesny sprzęt badawczy, analizujący pod względem jakościowym akweny, mogący wytropić różne zanieczyszczenia.
Test drona i boi na mazurskim jeziorze
Na szlaku Wielkich Jezior zamontowana została również pierwsza mobilna boja pomiarowa, która w czasie rzeczywistym bada najważniejsze parametry wody, pH, temperaturę, przewodność, tlen rozpuszczony, mętność wody, i podobnie jak dron – substancje ropopochodne oraz poziom chlorofilu, pomagający wykryć zakwit sinic, zanieczyszczenia chemikaliami rolniczymi, czy zrzut ścieków z jachtów. Dron służyć będzie też edukacji ekologicznej.
Pokaz i testowanie pierwszego na Mazurach drona wodnego, odbyło się 23 kwietnia na jeziorze Niegocin, w Porcie Ekomarina Giżycko zorganizowany został z tej okazji również briefing prasowy, z udziałem prezes FOWJM Magdaleny Fuk, wicewojewody Mateusza Szauera, przedstawicieli instytucji i służb wodnych, lokalnych i regionalnych mediów.
Dron badawczy zakupiony został przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, w ramach projektu UE „Wodna Sieć Ekologiczna”, „Water Ecological Network”. W marcu podpisana została umowa na zakup nowoczesnego, mobilnego sprzętu, by jeszcze przed majówką rozpocząć monitorowanie mazurskich jezior.
Wczoraj na jeziorze Niegocin w okolicy Ekomariny, zamontowana została także autonomiczna mobilna boja pomiarowa, z sensorami badającymi w czasie rzeczywistym różne parametry wody, która z dronem i mobilnym miernikiem jakości wód, stanowi element pilotażowego Systemu Monitorowania Jakości Wody w ramach polsko-litewskiego projektu „Wodna Sieć Ekologiczna” - „Water Ecological Network”.
Dron na Mazurach to dzieło polskich naukowców
Drona stworzyli polscy naukowcy i polska, innowacyjna firma Mobile Monitoring, startup Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Zespół tworzy Dawid Walczyna prezes Mobile Monitoring, współzałożyciel Rafał Wolak i Mateusz Błażejak. Gdański team zapewnia rozwojowe i profesjonalne wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska w naszym regionie. Dzięki takiej współpracy i wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań, możemy szybko identyfikować zagrożenia i reagować w sytuacjach kryzysowych, łącząc również siły z innymi służbami wodnymi na Mazurach.
- Dron wraz z mobilną bojką i miernikiem jakości wód, wykorzystywany będzie na terenie gmin członkowskich, na akwenach Szlaku Wielkich Jezior, pokazowo i edukacyjnie, w ramach lekcji z dziećmi i młodzieżą, podczas rejsów badawczych, warsztatów, pikników ekologicznych, czy spływów kajakowych, również w ramach współpracy z samorządami, w sytuacjach kryzysowych i na cele badawcze. Będzie to realna pomoc dla samorządów, naukowców i mieszkańców w walce z zanieczyszczeniami jezior – informuje Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.
Dron wodny USV Unmanned Surface Vehicle, wykonany został w najnowocześniejszej technologii, w precyzyjny sposób może mapować zanieczyszczenia z dużych obszarów wodnych, również z trudno dostępnych miejsc, bada w czasie rzeczywistym jakość wody i wskazuje dokładną lokalizację zanieczyszczeń, autonomiczna boja pomiarowa z czujnikami, na bieżąco, przez 24 h, analizuje kluczowe parametry wody i do tego intuicyjna aplikacja mobilna, umożliwiająca natychmiastowy dostęp do precyzyjnych danych i ich automatyczny transfer. Dron może mieć zaprogramowane działania i obszary, można nim sterować automatycznie, planując zadania, bądź ręcznie, operując z lądu, co daje najbardziej efektywne wyniki.
FOWJM na tropie zanieczyszczeń! Rozpoczynamy monitoring jezior
Wszystko w ramach pilotażowego Systemu Monitorowania Jakości Wody i polsko-litewskiego projektu, realizowanego przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, wspólnie z Trokami Trakų rajono savivaldybė, Samorząd Rejonu Trockiego i gminą Kruklanki. Powstanie także aplikacja z lokalizacją miejsc oddawania nieczystości z jachtów i punktami zbiórki odpadów w lesie, czy nad wodą.
Projekt “Wodna Sieć Ekologiczna” ma wpłynąć na wzmocnienie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej i zielonej infrastruktury, zmniejszenie zanieczyszczenia na granicy Polski i Litwy. W tym roku w gminie Kruklanki, w miejscowości Sołtmany, otwarte zostanie lokalne Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie będą mogły być przeprowadzane warsztaty i projekty badawcze z udziałem mieszkańców, dzieci i młodzieży oraz gości odwiedzających Mazury i okolice Kruklanek.
Podczas projektu Water Ecological Network realizowane są pilotażowe badania jakości wody w wybranych zbiornikach wodnych, które zaprezentowane zostaną naukowcom, a wstępna inwentaryzacja zanieczyszczeń jezior, pozwoli na lepszą identyfikację problemu i zwiększy wiedzę samorządów na temat wpływu turystyki na jakość wód.
Stworzona zostanie również aplikacja z mapą i lokalizacją miejsc oddawania nieczystości z jachtów, będą także zaznaczone punkty zbiórki odpadów na terenach leśnych i rekreacyjnych nad wodą, z podpowiedziami jak śmieci segregować, by kompleksowo w jednym miejscu zebrane były przydatne informacje dla żeglarzy, mieszkańców i turystów.
W języku polskim i litewskim opracowany zostanie „Program ochrony i rewitalizacji rzek, jezior i innych siedlisk wodnych na obszarze przygranicznym”.
Przy siedzibie Fundacji przy ul. Łuczańskiej 1 w Giżycku, powstanie nowoczesny, ekologiczny plac zabaw „Mazurski szczupak”, a w ramach konkursu plastycznego dla szkół z okazji Dnia Wody, dzieci z Polski i Litwy będą mogły zaprojektować swój wymarzony, ekologiczny plac zabaw.
- Nasza polsko-litewska współpraca to również Piknik Ekologiczny, Transgraniczne Dni Ziemi, warsztaty badawcze z udziałem młodzieży, nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, naukowców, specjalistów, pasjonatów przyrody. Podczas edukacyjnego rejsu, z wykorzystaniem zakupionego sprzętu, przeprowadzane będą okresowe pomiary czystości wody w Giżycku, w Kruklankach zaplanowano transgraniczny spływ kajakowy Sapiną, połączony z akcją sprzątania rzeki i warsztaty kulinarne zero waste właśnie w Centrum Edukacji Ekologicznej w Sołtmanach – informuje FOWJM. - Na zakończenie projektu „Zielona szkoła” dla dzieci w Krainie Wielkich Jezior oraz konferencja podsumowująca działania i wyniki, na którą zaprosimy specjalistów, nauczycieli, studentów, pasjonatów przyrody.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!